BEST10 İLETİŞİM

Günümüzün yoğunlaşan rekabet koşulları, kuruluş ve müşteri arasında kurulan olumlu ilişkileri üstünlük sağlayıcı bir faktör olarak öne çıkarmaktadır. Gittikçe keskinleşen rekabet koşulları altında sağlıklı ve uzun dönemli müşteri ilişkileri kurmak, kuruluşların tek önemli rekabet aracı olabilecektir. Best10 müşteri hizmeti işte bu bilinçle hareket etmektedir. Bu nedenle site üyeleri Best10 iletişim aracılığıya kesintisiz bir şekilde siteye sorularını iletebilir. Bilindiği gibi teknolojik gelişmeler ve diğer uygulamalar çok kısa süre içinde taklit edilebilmektedir. Bu durum rekabet üstünlüğünü uzun dönemde koruyamamaktadır.

Kuruluşun uzun ve zahmetli uğraşlar sonucunda oluşturduğu “müşteri ilişkileri’nin ise taklit edilmesi zor ve maliyetli olabilmektedir. Bu durum gelecekte çoğu sektörde rekabetin yoğun bir şekilde müşteri ilişkileri üzerinde olacağını gösterirken, online bahis sektörü de bu durumdan bağımsız değildir. İşte bu nedenle Best10 müşteri hizmeti bölümünü yakından inceledik. Müşteri hizmeti bölümünün öne çıkan en önemli özelliğinin Best10 iletişim adresinde sorularınızı yanıtlayacak bir müşteri temsilcisinin sürekli olarak hazır bulunmasıdır.

BEST10 ETKİLEYİCİ MÜŞTERİ HİZMETİ

Müşteri memnuniyetine verdiği önemi üyelerine sağladığı hızlı ve 7/24 destek hizmetiyle gösteren Best10, üyelerinin soru/şikayetlerine destek@bets10.com adresinden ya da canlı chat yoluyla (Türkçe konuşan müşteri temsilcileri aracılığıyla) yanıt vermektedir. E-posta yoluyla iletilen sorulara 1 gün içerisinde cevap verilmektedir. Üyeler ayrıca sitede bulunan ve kapsamlı bir şekilde hazırlanmış olan Sıkça Sorulan Sorular bölümünden sorularına yanıtlar bulabilmektedir.